استاندارد مرکزی تایید صلاحیت و صدور گواهینامه کارکنان آزمون های غیرمخرب

نابسامانی در خدمات آموزشی ارایه شده در سطح کشور و مشکلات پیش آمده از اجرای ناقص و در برخی موارد سلیقه‌ای در نظام صدور گواهی‌نامه داخلی یا همان کارفرما محور، موجب بی‌اعتمادی و حتی ایجاد شکایت از طرف شرکت‌های مجری و نیز سازمان‌های دریافت کننده خدمات آزمون‌های غیرمخرب به عنوان کارفرمای پروژه‌های مربوطه شده است.

انجمن بازرسی غیرمخرب ایران به‌عنوان یک راهکار اجرایی جهت ساماندهی وضعیت موجود کشور و نیاز جامعه NDT، پس از بررسی استانداردهای متداول در کشورهای پیشرو، اقدام به تدوین استاندارد مرکزی گواهی کارکنان آزمون‌های غیرمخرب (IRCCP) نموده است که پس از نهایی شدن متن اولیه طی جلسات متعدد در کارگروهی متشکل از کارشناسان مجرب سطح سه کشور و زیر نظر شورای تایید صلاحیت و صدور گواهی‌نامه انجمن، پیش‌نویس آن جهت نظرخواهی عمومی متخصصان و ذینفعان منتشر می‌شود.

استاندارد مرکزی IRNDT CP-01 انجمن بازرسی غیرمخرب ایران جهت بهبود قابلیت اطمینان آزمون‌های غیرمخرب از طریق نظام مدون و کنترل شده توسط شورای تایید صلاحیت و صدور گواهینامه مستقل، براساس الزامات استاندارد جهانی ISO 9712 و استاندارد مرکزی ACCP CP-01 انجمن آزمون‌های غیرمخرب آمریکا و با توجه به نیازمند‌ی‌های  فعلی کشور تهیه شده است به طوری که افراد احراز شرایط و گواهی شده مطابق با این استاندارد، الزامات SNT-TC-1A و ANSI/ASNT CP-189 و ISO 9712 را نیز برآورده خواهند کرد. با توجه به نیاز تجارت جهانی و روند الزامی شدن استاندارد ISO 9712 در آینده نه چندان دور در سطح جهانی، انجمن قصد دارد طی یک برنامه ۵ ساله به‌عنوان دوره گذار، استاندارد مرکزی را به‌طور کامل به الزامات استاندارد ISO 9712 برساند.

در ابتدا بر اساس دستورالعمل مدون شورا، به دارندگان گواهی‌نامه سطح سه معتبر موجود در کشور، گواهی¬نامه سطح سه مرکزی انجمن اهدا خواهد شد تا امکان پیاده‌سازی استاندارد از طریق مراکز آموزش و امتحان مجاز انجمن ایجاد شود. در مرحله بعد معادل‌سازی گواهی¬نامه¬های سطح ۱و ۲ نیز با بررسی شرایط آموزش و امتحان مطابق با دستورالعمل مدون شورا مقدور خواهد بود.

استاندارد مرکزی IRNDT CP-01 در هفده بخش، الزامات تحصیلی، تجربی، آموزش، امتحان، صدور، تمدید و تجدید گواهی‌نامه غیرمخرب را در شش روش اصلی شامل ذرات مغناطیسی، مایعات نافذ، پرتونگاری، فراصوتي، چشمی و الکترومغناطیس در سطوح ۱، ۲ و ۳ و در چهار شاخه صنعتی عمومی، تجهیزات تحت فشار، هوا و فضا و صنایع نفت، گاز و پتروشیمی پوشش می‌دهند، در این استاندارد، الزامات مربوط به احراز شرایط سطح ۲ تفسیر فیلم پرتونگاری و ضخامت سنجی فراصوتی نیز تعیین شده است. در صورت نیاز امکان افزودن روش یا شاخه¬های صنعتی دیگر نیز وجود دارد.

بدینوسیله از کلیه اعضای انجمن و کارشناسان علاقمند، به خصوص همکاران سطح سه دعوت می‌نماید تا هرگونه نقطه نظرات و اصلاحات مورد نظر خود را به آدرس پست الکترونیکی انجمن ارسال نمایند.

با توجه به عضویت رسمی انجمن در کمیته بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب (ICNDT) و امضای تفاهم‌نامه همکاری با انجمن آزمون‌های غیرمخرب آمریکا (ASNT) و امکان ارایه استاندارد به ایشان، متن اولیه استاندارد به زبان انگلیسی تهیه شده و در حال حاضر متن فارسی آن نیز در دست تهیه است.

امیدواریم با همیاری و مساعدت تمامی همکاران، متخصصین، شرکت‌های مجری و سازمانهای کارفرمایی و نظارتی زمینه پیاده‌سازی مناسب این استاندارد مرکزی ایجاد شود تا شاهد ساماندهی وضعیت نامناسب خدمات آموزش و گواهی موجود در کشور شویم. بی شک با ارتقای سطح دانش و مهارت بازرسان غیرمخرب از طریق سیستم مرکزی مستقل، اطمینان و رضایت تمامی طرف‌های ذینفع در صنایع مختلف جلب خواهد شد.

افشین یوسفی‌نیا

رئیس شورای تأیید صلاحیت و صدور گواهی‌نامه انجمن (CMC)