رویدادهای آینده

چهارمین نمایشگاه بین‌المللی NDT- اسفند 1395

گزارش برگزاری چهارمین کنفرانس بین المللی NDT ایران

در پی برگزاری موفق سومين کنفرانس بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب ايران در اسفند ماه ۱۳۹۴، انجمن بازرسی غیرمخرب ایران، بعنوان بالاترین مرجع علمی و تخصصی ان‌دی‌تی در کشور، با كمال خوشوقتي چهارمین کنفرانس بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب (IRNDT2017) را نیز در روزهای هشتم و نهم اسفندماه ۱۳۹۵ در محل هتل المپیک تهران با همکاری انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب برگزار نمود. اين رويداد مهم كه بزرگترین گردهمایی جامعه ان‌دی‌تی كشور است، امسال نيز همچون سال گذشته با استقبال فراوان  اساتید و دانشجویان دانشگاه، مدیران و کارشناسان صنایع و شركت‌هاي معتبر داخلی و خارجي، و نیز کاربران حوزه‌های مختلف آزمون‌های غیرمخرب همراه بود.

در مراسم افتتاحيه كنفرانس، ابتدا آقايان دكتر فرهنگ هنرور به عنوان رئيس انجمن، و دكتر اسد باباخاني به عنوان دبير كنفرانس به شركت‌كنندگان خيرمقدم گفتند. سخنرانان كليدي كنفرانس آقایان دکتر شکرچی‌زاده معاون وزیر و رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و آقای مهندس عبدالله‌پور قائم مقام مدیر عامل شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه و آقای مهندس مجربی کرمانی دبیر اجرایی نظام مهندسی ساختمان کشور بودند. بيش از چهارصد نفر از اساتيد دانشگاه‌ها، مديران صنعتي، كارشناسان و کاربران آزمون‌هاي غيرمخرب در كنفرانس شركت داشتند. در كنار كنفرانس يك نمایشگاه تخصصی نيز برگزار شد كه بیش از بيست شرکت مهندسي در فضايي به وسعت چهارصد متر مربع تجهيزات و خدمات خود را در زمينه ان‌دي‌تي ارائه كردند.

حمایت کمیته جهانی آزمون‌های غیرمخرب (ICNDT) و ارسال پیام توسط آقای ساجیش کومار بابو رئیس این کمیته، و حمایت انجمن آزمون‌های غیرمخرب آمریکا (ASNT) و ارسال پیام از طرف این انجمن و حضور آقای لیم کی هیون نماينده و عضو هیئت مدیره انجمن آزمون‌های غیرمخرب کره جنوبی (KSNT) اعتباري جهاني براي اين كنفرانس ايجاد نمود. آقای لیم کی هیون در مراسم افتتاحيه كنفرانس پیام رئيس انجمن آزمون‌های غیرمخرب کره جنوبی (KSNT) به كنفرانس را قرائت كردند و شركت‌كنندگان را به حضور موثر در كنفرانس جهاني آزمون‌هاي غيرمخرب، كه در سال ۲۰۲۰ در كره جنوبي برگزار خواهد شد، دعوت نمودند. پایگاه اطلاعاتي www.ndt.net كه بزرگترين پايگاه اطلاعاتي ان‌دي‌تي در جهان است، امسال نيز همچون سال قبل يكي از حاميان اصلي كنفرانس بود و مقالات انگلیسی كنفرانس را در وبگاه خود به چاپ خواهد رساند. حمایت انجمن‌هاي ان‌دی‌تی آلمان، برزیل و کره جنوبی از كنفرانس از ديگر جنبه‌هاي بين‌المللي كنفرانس بود.

در بعد علمي نيز دبيرخانه علمي كنفرانس امسال ۱۱۳ مقاله را از نويسندگان داخلي و خارجي دريافت نمود كه پس از داوری اين مقالات، ۵۶ مقاله به صورت شفاهی و ۱۵ مقاله به صورت پوستر در كنفرانس ارائه شدند. پنج کارگاه آموزشی و چهار میزگرد صنعتی نيز در برنامه كنفرانس گنجانيده شده بود. چهار ميزگرد صنعتي كنفرانس در زمینه‌هاي بررسی نقش و جایگاه بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب در صنعت حمل و نقل هوایی، صنعت حمل و نقل ریلی، صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و نیز ایمنی شهری بودند. اين ميزگردها با حضور صاحب‌نظران و مدیران بلندپایه کشوری و با رویکرد بررسی موانع و چالش‌های پیش‌روی حوزه ان‌دي‌تي در اين صنايع برگزار ‌شد که مورد استقبال وسیع کارشناسان، متخصصین و مدیران شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بازرسی فنی قرار گرفت. علاوه بر اين، میزگرد ديگري نيز در خصوص مسائل و مشكلات صنفی شرکت‌های بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب در كنفرانس برگزار شد. نشست مشترک کارشناسان و متخصصین دارای گواهینامه سطح سه (Level III) آزمون‌های غیرمخرب به منظور همفکری و تبادل نظر و ساماندهی امر آموزش و گواهی کارکنان ان‌دی‌تی یکی دیگر از برنامه‌های مورد استقبال چهارمین کنفرانس بین‌المللی آزمون‌های غیرمخرب ایران بود.

در مراسم اختتامیه کنفرانس، ابتدا، آقاي دكتر سيد حسين صادقي به عنوان دبير علمي كنفرانس گزارشي از نحوه انتخاب مقالات، كارگاه‌هاي  علمی و ميزگردهاي تخصصی ارائه نمودند. سپس از آقای مهندس سیدحسن شفتی بعنوان چهره پیشکسوت جامعه آزمون‌های غیرمخرب کشور تقدير به عمل آمد و با پیشنهاد رئیس انجمن، ایشان به عضویت افتخاری انجمن بازرسی غیرمخرب ایران درآمدند. در پایان، با اهدای لوح تقدیر و جوایز ارزنده از مقالات برگزیده کنفرانس تقدیر شد.

بدون شك برگزاری اين کنفرانس بدون حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه‌ها و انجمن‌های علمی کشور، و نیز بدون حضور صنایع مهم كشور، از جمله شرکت‌هاي ملی صنایع پتروشیمی، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، شركت ملي گاز، شرکت نفت و گاز پارس جنوبی، سازمان انرژی اتمی ایران ، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی، سازمان هواپیمایی کشوری، سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، مرکز ملی تایید صلاحیت ایران، و شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه میسر نبود. انجمن بازرسي غيرمخرب ايران اميدوار است بتواند با پشتيباني و همكاري تمامي دست‌اندركاران آزمون‌های غیرمخرب در كشور، بر وحدت و همدلي جامعه ان‌دي‌تي بيفزايد و در آينده نيز برگزاري چنين رويدادهايي را در جهت توسعه دانش و فناوري ان‌دي‌تي با قوت و پشتيباني هر چه بيشتري دنبال كند. بر اساس تصمیم هیئت مدیره انجمن، پنجمين کنفرانس بين‌المللي آزمون‌هاي غيرمخرب ايران نيز به یاری خداوند در پاییز ۱۳۹۷ برگزار خواهد شد.

بر خود لازم میدانیم تا از همکاری انجمن صنفی بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب ایران، شرکت بین‌المللی توسعه نمایشگاهی بنیس، اعضای کمیته علمی کنفرانس، حاميان مادي و معنوي كنفرانس، ارائه دهندگان مقالات، ارائه دهندگان کارگاه‌های آموزشی، اعضای هیئت رئیسه میزگردها، شرکت‌های حاضر در نمايشگاه تخصصی، و شركت‌كنندگان در كنفرانس و تمامی عزیزانی که در بخش‌هاي مختلف کنفرانس ما را ياري نمودند، صمیمانه قدردانی و تشکر نماییم.