بزرگترین انجمن NDT جهان یعنی “انجمن آزمون غيرمخرب آمريكا (ASNT)” سابقه‌­ای ۷۵ ساله دارد و در حال حاضر بیش از ١٢٠٠٠ عضو حقيقی و ۶٠٠ عضو حقوقی با آن همکاری می­‌نمایند. قریب به ٥٠ سال نیز از تشکیل کمیته بین‌­المللی آزمون غيرمخرب (ICNDT) می­‌گذرد و امروزه انجمن­‌های بیش  از ١٠٠ کشور جهان در آن عضویت دارند. علیرغم فعاليت‌های قابل توجه انجمن‌های آزمون غیرمخرب در سطح جهان و سابقه پنجاه ساله به‌كارگيری تكنيك‌های NDT در صنایع مهم کشورمان همچون صنایع نفت و گاز، صنایع هوایی، صنایع دفاعی، ماشین‌سازی، سازه‌های فلزی و فولادسازی، راه آهن و نیروگاه­، هيچ انجمن يا سازمان تخصصي علمی جهت سیاست گذاری، هماهنگ‌سازی و راهبری فعالیت­های NDT در سطح كشور وجود نداشته است.

اولین بارقه­‌های تشکیل چنین انجمنی در کشور در اوایل دهه هفتاد خورشیدی روشن شد ولی به‌دلیل فقدان متخصصین دانشگاهی به تعداد لازم برای تشکیل انجمن علمی مستقل، انجمن NDT و جوشكاری به عنوان يك مجموعه و با نام انجمن جوشکاری تاسیس و مقرر شد تا در زمان مناسب با فراهم شدن شرایط لازم، انجمن آزمون غیرمخرب بطور مستقل تشکیل شود. برگزاری دو کنفرانس و نمایشگاه بین­المللی آزمون‌های غیرمخرب در سال‌های ١٣٧١ و ١٣٧٥ با تلاش هواپيمايی جمهوری اسلامی ايران (هما)، اولين قدم در راستای شروع فعالیت‌های گروهی و تبادل اطلاعات NDT در كشور بود.

طی دو دهه گذشته همراه با گسترش دانش مهندسی و رشد سریع صنایع زیر بنایی در کشور، علم و فناوری آزمون‌هاي غیرمخرب نیز رشد قابل توجهی داشته است. در اوایل دهه هشتاد خورشیدی انجمن صنفی شرکت­‌های بازرسی فنی و آزمایش­‌های غیر­مخرب تاسیس گردید که قدم مهمی در توسعه و هماهنگی فعالان اجرائی این رشته بود. اگرچه طی سال‌های طولانی ایجاد انجمن مستقل علمی آزمون غیرمخرب مورد توجه و پیگیری متخصصان این حوزه بود، ولی عزم جدی پس از برگزاری دو کنفرانس بزرگ بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب در سال‌های ١٣٨٧ و ١٣٨٨ به ترتیب به میزبانی دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، شكل گرفت.

مجوز تاسیس انجمن بازرسی غیرمخرب ایران

پس از کنفرانس دوم، فقدان انجمنی که متولی برگزاری مستمر و حرفه‌ای چنین رویدادهایی بوده و بتواند دامنه آن را به سطوح منطقه‌ای و بین­‌المللی ارتقا دهد و همینطور سیاست­گذاری خرد ­و کلان در این حوزه را برعهده بگیرد کاملا محسوس بود. به همین دليل با فراهم شدن بستر لازم و با توجه به نیاز جامعه NDT، پیشکسوتان این رشته مصمم شدند تا انجمن مستقل علمی آزمون­ غیرمخرب را تشكيل دهند. متعاقب اين تصميم با كمك انجمن صنفی شرکت­های بازرسی فنی و آزمایش­های غیرمخرب در زمستان ١٣٨٨ گردهمایی بزرگي با حضور کارشناسان با تجربه این رشته برگزار شد. در این گردهمائی مهم ضمن تاکید بر تاسیس انجمن هیئتي متشكل از هفت نفر با رای حاضرین در گردهمایی، برای پیگیری و اقدام جهت تاسیس انجمن انتخاب شدند. با تلاش­های اين هیئت و با همکاری و مساعدت شمار دیگری از متخصصان و علاقمندان این رشته، هیئت موسسی شامل ده نفر مطابق با آیین­نامه وزرات علوم، تحقيقات و فناوري تشکیل و اين هيئت مراحل تاسیس انجمن را با جدیت بيشتري پیگیری نمود که سرانجام در اردیبهشت ماه ١٣٩١ کمیسیون انجمن­های علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری موافقت خود را با تاسیس انجمن مستقلی در حوزه آزمون غیرمخرب با عنوان “انجمن بازرسی غیرمخرب ایران” اعلام نمود.

اولین مجمع عمومی انجمن با شرکت بیش از يكصد و پنجاه نفر از اعضا در مهر ماه ١٣٩١ در سالن اجتماعات دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد که در اين مجمع اولين هیئت مدیره و بازرسان انجمن به نحو قانونی و از طریق رای گیری انتخاب شدند.  در دي ‌ماه ١٣٩١ مجوز رسمی فعالیت انجمن توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري صادر و در فروردین ‌ماه ١٣٩٢ مراحل ثبت رسمی انجمن در اداره ثبت شرکت­ها و موسسات غیرتجاری به پایان رسید.