«

»

Print this نوشته

گزارش مراسم و جشن شب ان دی تی ایران

مراسم ششمین همایش انجمن بازرسی غیرمخرب ایران (IRNDT ) همراه با جشن شب ان‌دی‌تی ایران به مناسبت پذیرش انجمن به عنوان عضو کامل و دارای حق رای و نماینده رسمی کشورمان در کمیته جهانی ان‌دی تی (ICNDT) به اتفاق انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب (IRSNT) به میزبانی دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشکده فنی دانشگاه تهران شامگاه ۲۵ خرداد در آمفی تئاتر این دانشکده برگزار شد. در این مراسم که قریب ۲۰۰ نفر از متخصصین ان‌دی‌تی، مدیران و کارشناسان صنایع مختلف کشور و شرکت‌های خدماتی ان‌دی‌تی و تهیه کنندگان تجهیزات حضورداشتند، ابتدا آقای دکتر رایگان رئیس دانشکده مهندسی متالورژی و مواد به حضار خیرمقدم گفتند و درمورد برنامه آموزشی و فعالیت‌های دانشکده در زمینه آزمون‌های غیرمخرب توضیحاتی ارائه نمودند. سپس آقای دکتر هنرور رئیس انجمن بازرسی غیرمخرب ایران ضمن خوشامدگوئی گزارشی از اقدامات انجمن در روند تحقق عضویت کامل انجمن در کمیته جهانی ان‌دی‌تی به حاضرین ارائه نمودند و ضمن تشکر از کلیه سازمان‌ها و مؤسسات و دانشگاه‌ها وانجمن‌ها و همکارانی که در به ثمر رساندن این مهم انجمن را یاری کردند رئوس برنامه‌ها و اهداف انجمن در سال جاری  را  اعلام نمودند. در ادامه آقای مهندس معینی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی شرکت‌های بازرسی فنی و آزمایش‌های غیرمخرب نیز به حضار خوشامد گفتند و نسبت به همکاری‌های دو انجمن ابراز مسرت نمودند.

 سپس سخنران ویژه مراسم آقای مهندس راستخواه رئیس نظام ایمنی هسته ای کشور و از بنیان‌گذاران انجمن در مورد برنامه‌های آموزشی و تایید صلاحیت پرسنل ان‌دی‌تی و اقدامات و نیازهای سازمان انرژی اتمی و چگونگی تعامل با انجمن‌ها بیانات مهمی را ایراد نمودند.

در ادامه سمینار علمی تحت عنوان «نقش بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب در مدیریت موفق پروژه‌های EPC » توسط آقای دکتر فرشید مالک استاد و رئیس دپارتمان مهندسی مواد دانشگاه تربیت مدرس و از بنیانگذاران انجمن بازرسی غیرمخرب ایران ارائه شد که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

در مدت زمان نیم ساعته تنفس فرصتی پیش آمد که دست اندرکاران بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب کشور با شور و شوق به تجدید دیدار و گپ‌های دوستانه گروهی و بازدید از نمایشگاه جنبی همایش بپردازند که صحنه‌های دیدنی و مسرت بخش این ارتباط اجتماعی همکاران را شاید بتوان از بهترین بخش‌های این رویداد به حساب آورد که نیاز به تداوم برگزاری این نوع گردهمائی‌ها را به نمایش گذاشت.

اجرای موسیقی زنده ایرانی توسط گروهی جوان و با ذوق برنامه‌ی بعدی بود که با اجرای چند تصنیف ماندگار گرمی و تنوع بیشتری به این همایش داد که مورد توجه وتشویق شرکت کنندگان نیز قرارگرفت.

در ادامه سمینار علمی دیگری توسط آقای مهندس افشین یوسفی نیا کارشناس سطح ۳ آزمون‌های غیرمخرب و از اعضای فعال انجمن تحت عنوان «دیدگاه‌های بازرسی تجهیزات تحت فشار» ارائه شد که در نوع خود حاوی اطلاعات مفید و تجربیات گرانقدری برای دست اندرکاران این رشته بود.

پنل گفتگوی آزاد با حضور مدیران دو انجمن آخرین برنامه‌ی این همایش بود که طی آن ابتدا اعضای هیئت مدیره دو انجمن از همه شرکت‌کنندگان تشکر کردند و گزارشی از فعالیت‌ها و برنامه‌های انجمن‌ها ارائه نمودند. سپس در یک بحث آزاد در مورد برنامه‌ها و اهداف انجمن‌ها و چگونگی پیاده کردن آنها، گسترش علم ان‌دی‌تی و معرفی تکنیک‌های مدرن، جایگاه انجمن‌ها در کشور، نحوه تعامل با سازمان‌های دولتی و حاکمیتی و مشکلات موجود و راه‌های غلبه برآنها، برنامه‌ی کنفرانس بین‌المللی ان‌دی‌تی، نشریات و عضویت در انجمن‌ها و همچنین نحوه‌ی تعامل و همکاری انجمن‌ها، گفتگو و تبادل نظر شد. پایان بخش این قسمت برنامه در خواست جناب مهندس شاکری سردبیر نشریه نگاه نافذ از جامعه‌ی ان‌دی‌تی کشور برای کمک به نشریه با ارائه مقالات و مطالب علمی و تجربی بود که با قرائت شعری زیبا از شیللر تحت عنوان « شادی » به انتها رسید.

مراسم بیاد ماندنی اولین شب ان‌دی‌تی ایران با پذیرائی شام در باشگاه اساتید پردیس دانشکده‌ی فنی خاتمه یافت.

جا دارد از همکاری همه عزیزانی که در این همایش و جشن باشکوه انجمن را یاری کردند سپاسگزاری کنیم. از جناب آقای دکتر رایگان رئیس محترم دانشکده مهندسی متالورژی و مواد دانشکده فنی و جناب آقای دکتر آماده استاد ان‌دی‌تی دانشکده و سایر همکارانشان که با تمام امکانات انجمن‌ها را در برگزاری هرچه بهتر مراسم و پذیرائی یاری کردند بی نهایت سپاسگزاریم.

از حضور میهمان ویژه جناب آقای مهندس اصل‌عربی مدیر کل محترم راهبری نظام نگهداری و تعمیرات وزارت نفت و راهنمائی‌های ارزنده‌شان در پنل گفتگوی آزاد در راستای تعامل وزارت نفت با انجمن‌ها بسیار ممنونیم.

از جناب آقای دکتر مالک، جناب آقای مهندس راستخواه، جناب آقای مهندس یوسفی‌نیا برای سخنرانی و سمینارهای ارزنده شان بسیارممنونیم.

از جناب مهندس معینی رئیس محترم هیئت مدیره انجمن صنفی و همکارانشان در برگزاری همایش  بسیار سپاسگزاریم. از تیم ان‌دی‌تی ایران ایر به ریاست یار همیشگی‌مان جناب مهندس جواهری پور در همکاری برای برگزاری همایش و همچنین جناب مهندس پالیزدار مدیر تعمیرات موتور ایران‌ایر که با اجرای دلنشین خود گرمی‌بخش مجلس دوستانه مان بودند صمیمانه تشکر می‌کنیم.

از کلیه شرکتهائی که با حمایت مالی و برپايی نمایشگاه جنبی انجمن‌ها را در برگزاری این رویداد مهم یاری کردند بسیار سپاسگزاریم.

بار اجرائی عمده این مراسم به عهده جناب مهندس باباپور دبیر اجرائی انجمن بود که با پیوستن ایشان به انجمن گرچه مدت کوتاهیست تحول بزرگی در امور انجمن ایجاد شده است. همچنین جناب مهندس باقری که بیش از ۳ سال است داوطلبانه و عاشقانه برای انجمن زحمت می‌کشند در تدارک این همایش و جشن هم شبانه روز تلاش کردند. هیئت مدیره هر دو انجمن از این عزیزان و همچنین از دانشجویان ارشد و دکتری دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه خواجه نصیر که در زمینه ان‌دی‌تی فعالیت دارند و در برگزاری این مراسم صمیمانه یاری رساندند سپاسگزاری می‌نماید.

علیرغم تلاش فراوان تیم اجرائی برای برگزاری هرچه بهتر این رویداد مهم بدون شک نارسائی‌هایی در مراسم وجود داشت که بدینوسیله از همه عزیزان پوزش میخواهیم و امیدواریم میهمانان گرامی این کمبودها را با بزرگواری خود بر ما خواهند بخشید.

امید است که با همکاری همه دست اندرکاران این رشته بتوانیم شب‌های ان‌دی‌تی را بطور مرتب به‌صورت فصلی برگزار کنیم تا شاهد رشد و شکوفائی روزافزون بازرسی فنی و آزمون‌های غیرمخرب و همدلی و نزدیکی هرچه بیشتر جامعه ان‌دی‌تی کشورمان باشیم. در این راستا دست یاری همگان را صمیمانه می‌فشاریم.

IMG_0154 - resized

 SONY DSC IMG_0120

SONY DSC IMG_0066 - resized

IMG_0148 - resized

SONY DSC

IMG_0215 - resized

IMG_0218 - resized

SONY DSC

SONY DSC

Permanent link to this article: http://irndt.org/index.php/2015/06/23/ndt-night-report/